Bacak Ağrısına Ne iyi Gelir

bacak-agrisina-ne-iyi-gelir

Bacak ağrısı, küçükten büyüğe bir çok insanın karşılaştığı sağlık problemlerindendir. Genelde bacağa bıçak saplanıyormuş gibi şiddetli bir şekilde olur ve son derece rahatsız edici bir durumdur. Bacak ağrısı bunun dışında halsizlik ve uyuşma şeklinde de kendini gösterebilir. Bacak ağrısının pek çok nedeni olabilir. Genellikle beslenme yetersizliği, kas yorgunluğu, spazm ve kramplardan kaynaklanır. Uzun süre ayakta kalmak da bacak ağrısına neden olabilir. Bacak ağrısının tedavisi için bacağı dik tutarak dinlendirmek gerekir. Bir kaç gün içinde evde uygulanan tedavilerle geçmeyen bacak ağrınızın nedeni daha ciddi sebepler olabilir. Bu nedenle mutlaka doktora başvurmakta fayda vardır. İşte bacak ağrısına iyi gelecek ve evde uygulanabilecek yöntemler:

MASAJ: Bacaktaki stresi azaltmak amacıyla masaj yapmak ilk etapta uygulanabilecek en doğru yöntemlerden biridir. Bacağınıza masaj yaparak kan dolaşımını arttırabilir ve kaslarınızı rahatlatabilirsiniz. Bacak ağrısını hissettiğiniz bölgeye bir miktar sıcak zeytinyağı ve yine bir miktar hardal yağı sürün. Yavaş ve nazik hareketlerle 15 dakika boyunca bacağınızı ovun. Günde iki üç kere bu yöntemle bacağınıza masaj yapabilirsiniz.

ELMA SİRKESİ: Elma sirkesi, insan sağlığı açısından son derece faydalıdır. Eklem ve bağ dokusundaki toksinlerin oluşumunu engelleyen özelliği de bacak ağrısı çeken kişiler için fayda sağlar. Kalsiyum, potasyum ve diğer bazı mineralleri içerdiğinden dolayı ağrı ve iltihaplanmanın önüne geçer.Küvetinizi ılık suyla doldurun ve tamamen doğal olan elma sirkesinden 1 2 bardak kadar suya ekleyin. Yarım saat boyunca bacağınızı bu suda dinlendirin. Bir kaç gün boyunca günde 1 kez bu tedaviyi uygulayabilirsiniz.

SOĞUK KOMPRES: Bacağı aşırı derecede yorma sonucunda ortaya çıkan bacak ağrısını soğuk kompres uygulayarak tedavi etmek mümkündür. Soğuk kompres uygulaması bacağı uyuşturur ve aynı zamanda ağrıyı azaltır.
Buz küplerini bir havluya sarın. Ağrıyan bacağınızı yüksek bir yere kaldırın. Havluyu bacağınızın ağrıyan bölgesine 10 dakika kadar uygulayın. Ağrı geçene kadar günde bir kaç kere uygulamanız tavsiye edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir