Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Dudaklar, dış etkenlerden ve hava koşullarından kolayca etkilenebilen yapıya sahiptir. Özellikle kış aylarında oluşan aşırı soğuk ve kuru havanın etkisiyle hem ciltte hem de dudaklarda çatlak ve kızarıklık meydana gelir. Sert esen bir rüzgara uzun süre maruz kalmanız dudak yarıklarına yol açar. Bunun dışında hasta olduğunuz da burun tıkanıklığı nedeniyle sürekli ağızdan nefes alma, bedenin susuz kalması, çok fazla güneş ışığına maruz kalma, bazı diş macunlarında bulunan etken maddeler dudak çatlamasına neden olabilir. Bunlar veya çeşitli nedenlerle dudak çatlaması sorunu yaşıyorsanız ilk olarak doktora başvurarak asıl tetikleyici nedeni öğrenmeli ve belirlenen nedene uygun bir tedavi uygulanmalıdır. Evde dudak çatlaması için neler yapabiliriz diyorsanız şu önerileri dikkate alabilirsiniz :

  • Dudak bal mı veya nemlendiricisi kullanın.
  • Zeytinyağı , Hindistan cevizi yağı ve ya hint yağını pamuğa dökerek tampon şeklinde dudaklarınıza gün içinde birkaç kez uygulayabilirsiniz.
  • Nemlendirici ve koruyucu özelliği ile bilinen Alove vera bitkisinin sıvısı da dudaklarınız için çok faydalı olacaktır. Hazır olarak satılan jellerden alabilir veya bitkisini alıp yaprağını kırarak içerisindeki sıvıyı dudaklarınıza uygulayabilirsiniz.
  • Bol su tüketmeyi de ihmal etmemelisiniz. Bedeniniz susuzluk çektiğin de dudak çatlaması şikayetiniz artacaktır.
  • En etkili önerilerden biri de doğal ve yoğun nemlendirici özelliği olan baldır. Balı dudaklarınıza sürerek 5-10 dk kadar bekletmeniz nemlenmesi ve daha sağlıklı gözükmesi için çok faydalı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir