Evde Ayak Bakım Kürü Yapımı

Ayaklarımız, gün boyu ayakkabıların ya da çorabın içine hapsettiğimiz, günün tüm koşuşturmasını, yorgunluğunu çeken, tüm şikayetlerimize rağmen belki de bakımı en çok esirgediğimiz önemli organlarımızdan biri. Batıklar, tırnak kırıkları, kuruma, çatlama, nasır, tırnak oluklanması, ayak kokusu, ayak ağrısı gibi şikayetlerin birçok sebebi var. Öncelikle bunun için önlemler almak gerek.

Ayağınızdan büyük ya da küçük ayakkabı tercih etmemek,
Sabah akşam ayakları yıkamak,
Ev içinde mümkün olduğunca çorapsız durmak,
Ayak tırnaklarını çok derin kesmemek gibi durumlara dikkat edilmesi, ayak bakımınızda başlangıç olarak almanız gereken ilk önlemlerdendir.
Ayak Kokusu: Ayaklar gün içinde ayakkabı içinde terleyip kurur. Bunun sonucunda ayak kokusu meydana çıkar. Bunu önlemek için;
Bir kova sıcak su
İki çorba kaşığı karbonat
Bu karışımı yapıp ayaklarınızda on – on beş dakika bekletin. Bunu haftada iki kez tekrarlayın, etkisini görmeye başlayacaksınız.
Ayak Çatlaması, Kuruması: Havasız ortamda nemini kaybeden ve bakteri üreten ayaklarımızda çatlama ve kuruma gözlenir. Bunun için çok bilinen yöntem olan gece yatmadan önce ayaklara yoğun nemlendiricili krem sürüp üstüne pamuklu çorap giymek ayaklarınızın yumuşamasında ve kan dolaşımınızın hızlanmasında etkili olacaktır. Her banyodan sonra lavanta yağını ayağa iyice yedirmek satensi bir tene sahip olmanızı sağlayabilir.

Ayak Ağrısı: Soğuk ve tazyikli su altında masaj yapmak, ağrı olduğu dönemlerde limon kolonyası ile masaj yapmak veya yaptırmak ağrının geçmesinde etkili olacaktır.

Kırılmış Tırnaklar:

Bir adet doğal limon suyu
Bir çorba kaşığı zeytinyağı
Bakımlı görünmeyi ve kırıkları onarmayı sağlayacak bu karışımı uygulayabilirsiniz. Başka bir alternatif olarak:
Yarım çay bardağı tam yağlı süt ve 50 ml zeytinyağ ısıtılıp ayaklara uygulanır 1 dakika beklenir. Haftada bir kez uygulamak yeterlidir.
Genel Şikayetler İçin Bakım Kürü:
Bir çay kaşığı lavanta yağı
Bir çay kaşığı hint defnesi yağı
Bir çay kaşığı zeytinyağı
Bu bakım kürleri ayağınızın sağlıklı ve bakımlı görünmesine yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir