Geçmişten Günümüze Sohbet

Türkiye’ye ilk bilgisayar 1980’li yıllarda ATARİ, COMMODOR 64 ve IBM markaları ile giriş yaptı. Atari ve Commodor 64 aslında oyun oynamaya yarayan makinalardı ama dedim ya o zamanlar bizim için bilgisayardı. Atari ve Commodor 64 olmuştu kullananlar kafa ayarını bilir neyse…

Sene 1995’di benim ilk bilgisayarımı alışım.. O zamanlar ev bilgisayarları ile pek bir şey yapılmazdı zaten bağlanmak bir sorundu ve pahalı bir kullanım söz konusuydu ayrıca ev telefonuna bağlı bir hizmet olduğu için interneti kullandığımız zaman ev telefonu meşgule düşerdi bu yüzden evlere ikinci bir telefon almak zorunda kalınırdı. Ev Bilgisayarlarları ile en çok sohbet siteleri sayesinde sohbetler meşurdu hatta akşam şu sohbet odasındayım oraya gel diye randevu verilirdi. İlk ve en meşur olan ICQ sonra mirc ve aklıma gelmeyen başka sohbet siteleri vardı su anki gibi yüzlerce degilde bir elin parmaklari kadar sayili chat siteleri vardi.

Bu sohbet odalarında herkesin bir nick’i vardı kimse kendi ismini kullanmazdı. Nick mutlaka havalı bir isim olmalıydı…

O dönem kanallarda dehset sohbetler olurdu sohbetler sabahlara kadar sürer eğer kafa dengi birini bulursan özel sohbet odalarına geçer gün ışığı çıkana kadar sohbet devam ederdi. Hele birde Cuma akşamı ise neredeyse hiç durmadan Pazar akşamına kadar sohbetler devam edilirdi. Şimdi düşünüyorum da hiç sıkılmazdık saatlerce sohbetlerden…

Sonra msn sohbet girdi hayatımıza ICQ gözden düşmeye başladı sohbet sitelerinin sayısı artmaya yerli sohbet kanallarının çoğalması ile kullanıcı sayısıda çoğalmaya başladı.

Android sistemli cep telefonlarının çıkması online oyunların tüm dünyayı ele geçirmesi ile sohbet odaları zaman içinde azaldı. İnsanlar neredeyse sohbet etmeyi unuttu.

Nerde o eski sohbetlerimiz derken aslında kendimize mi yoksa o ortamları kendi elimiz ile mi sosyal ağlara seçerek mi sohbet sitelerinden uzaklaştık hatırlamıyorum dedim ya konuşmayı sohbet etmeyi unuttuk neredeyse

Bizler değil imiyiz aslında kendimiz eden teknoloji geliştikçe önümüze sürülen her yeniliğe hayranlıkla aldanıp, sosyal ağlara sanki sürekli içindeymiş gibi davranan, kendi adıma da yazıyorum sanki. o yokken biz ne yapıyorduk diyorum?

Söyleyeyim SOHBET ediyorduk , dertleşiyorduk , arkadaşlarımızı , ailemizi , sevdiklerimizi , sevdalarımızı dile getiriyorduk . İnsanların yüzüne bakarak gözlerinin içine bakarak SOHBET ediyorduk. Sohbetlerimizde yalansız dolansız gösterişsiz bir şekilde gerçekleştiriyorduk.

İnsanlar birbirlerini dinlerdi karşısındakine değer verirdi yada şöyle söyleyeyim eski SOHBET sitelerinde dostluklar vardı dürüstlük vardı her daim bir birimize saygımız vardı.

Ben özlüyorum o sohbetleri o fiyakalı nickleri sabahlara kadar kadar edilen muhabbetleri şimdi yeni yada yeniden sohbet siteleri oluşmaya başladı benim için nostalji yeni nesil için süper bir bir kaynaşma ve muhabbet ortamı ne diyelim hoş geldin yeni SOHBETLERE…

 

3 thoughts on “Geçmişten Günümüze Sohbet

  1. Yazıyı okuduğum zaman anılarım tazelendi, geçmişte bilgisayar ile tanışmam ve ilk yaptığım şeyler gözümün önüne geldi. Bende seviyeli sohbet edebileceğim yerler aramıştım. Sohbet odaları falan çok eğlenceli idi. Burası chat sitesi de diğer sitelere göre gerçekten kaliteli bir yer.
    Eski güzel sohbetleri aratmayan bir ortamı var. Bu ortamı sağlayan ve devamlılığını getiren herkese teşekkür ederim.

    • Bizler o güzel düşünceleriniz için size çok teşekkür ederiz. Amaçımız Kalite ve Seviyeden ödün vermemek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir