Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer ?

Öncelikle göz altı morluklarına nelerin sebep olduğunu kısaca anlatıp göz altı morluklarını nasıl geçirebiliriz onu anlatacağız.
Göz altında bulunan hiper pigmentasyonlar göz altındaki rengin değişmesine sebep olmaktadır. Fakat bu değişime neden olan ise yorgunluk ve uyku düzensizliği ( veya uykusuzluk ) ve yorgunluktur. Bunlar elbette sadece bir sebeptir , diğer sebepler ise genetik morluk olması durumu veya göz altının çukur oluşu ki bu sebepte yapılabilecek tek şey makyajdır. Uykusuzluğa bağlı morluklar için sizlere tavsiyelerimiz ise şöyledir ;

Salatalık kürü :

Salatalığı kabuklarıyla rendeleyin ve buzdolabında bekletin. Soğuyan salatalık rendesini bir pamuk yardımıyla göz altınıza ve göz kapaklarınıza koyun ve 15 dakika kadar bekleyin. İsterseniz de salatalığı rendelemeden kabuklarıyla birlikte dilimleyin ve gözlerinizin üzerine koyun ve 10 dakika beklettin. Bu uygulamaları her gün yapabilirsiniz sakıncası yoktur.

Patates ve nane kürü :

İnce olarak doğranmış taze Nane’yi bir miktar süte karıştırın ve göz altınıza uygulayın. Böylece göz altınızdaki morluklar zaman içerisinde yok olacaktır hem de ferahlayacaklardır.
Küçük bir patatesi dilimleyin ve bir miktar sütün içerisine batırıp gözlerinizin üzerine koyun ve 10 dakika kadar bekleyin.

Domates kürü :

çeyrek limonun suyu ve yarım domates suyunu bir kasede karıştırın ve bir pamuk yardımıyla göz altınıza sürün. 5 dakika bekledikten sonra yıkayın.

Elma suyu ve ebegümeci kürü :

Taze 100 gram ebegümecini ezin ve 1 çay bardağı elma suyunu ilave edin. Bu karışımı gazlı bir beze koyun ve göz altınıza yerleştirin. 20 dakikalık bekleme süresi sonunda ise gözlerini yıkayın ve 3 gün de bir olmak üzere tekrarlayın.

Ihlamur kürü :

Bir poşet ıhlamur çaylarından bir poşetini alıyoruz ve kaynamış suyun içine daldırın ve 15 dakika bekleyin. Sürenin sonunda ıhlamur poşetini sudan çıkarın ve 20 dakika olmak şartıyla gözlerinize koyun ve yıkayın. Bu uygulamayı dört gün arayla tekrarlayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir