Kafeinli İçecekler Kilo Verdirir mi?

Fazla kilolardan kurtulmak isteyenler en başta yediği besinlerin yarar ve zarar oranını araştırmakla işe başlar. Gün içerisinde en fazla kafeinli içecekler tükettiğimiz için de işe kafeinli içeceklerin yarar ve zararını öğrenerek başlar.
Kafeinli içecekler, dengeli şekilde tüketilirse kilo vermeye yardımcı olabilir. Ancak fazla içildiğinde vücut dengesi bozulduğu için kilo verme konusunda çok işe yaramayacaktır. Çay ve kahve gün içerisinde 1 – 2 bardak içildiğinde metabolizmayı hızlandırabilmektedir. Özellikle yeşil çayın kilo verme konusunda oldukça yararı vardır.

Metabolizmayı hızlandırdığı gibi merkezi sinir sistemine de etki ettiği için dengeli bir şekilde tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olabilmektedir. Fakat aşırı tüketildiği zaman kilo vermek yerine kilo almaya sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra spor yapmadan önce kafein alınırsa yağ yakılmasını hızlandırma etkisi de vardır.

Kafeinli içecekler her ne kadar kilo verme konusunda yardımcı olsalar da tek başlarına çok da etkisi yoktur. Günlük beslenme alışkanlığı, egzersiz ve spor gibi hayatınızdaki bazı şeyler de de değişiklik yapmanız gerekir. Kafeinli içecekler metabolizmayı hızlandırmanın yanında iştah kapatıcı özelliğe de sahiptir. Gün içerisinde en fazla 2 – 3 bardak kafeinli içecek yani çay, kahve ya da kola içtiğinizde hem metabolizmanız hızlanır hem de iştahınız kapanır. Kafeinin yanı sıra tabii ki spor da yapmalısınız. Ayrıca kafeinli içecekleri tüketirken dikkat edeceğiniz en önemli şey ise şekerli besinlerden uzak durmanız gerektiğidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir