Sohbet Odaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

”Utangaç Olduğum için normalde konuşamayacağım insanlarla herhangi bir Sohbet odasına girip Sohbet edebiliyorum.Çünkü Kimse Beni tanımıyor,kim olduğum hakkında en ufak fikirleri yok. (Ali)

”Sohbet Odalarında istediğini söyleme özgürlüğü hissedersin” (Ceren)

Sohbet Siteleri sayesinde İnsanlar Dışarda yapamadıklarını yapabilirler.(Melissa)

”Erkek ve Kızlar İçin Tanışma açısından en iyi iletişim araçıdır.” (Murat)

SOHBET,yani Chat Odaları internette kullanıcıların ekran üzerinde doğrudan mesajlaştıkları yerlerdir.Sohbet Odalarında, aynı anda çok sayıda insan birbirinin mesajlarını okuyabilir.

Bazı Sohbet Odaları özellikle genç internet kullanıcılarına çekici gelir.Farklı kültürden milyonlarca genç, güncel olan her konuda fikirlerini belirtebilirler.Bazı okullar, bu ulusal kaynaktan faydalanıyor.Örneğin Amerika Birleşik devletleri’nde öğretmenlerinin gözetimindeki öğrenciler İspanya,Almanya,İngiltere,Türkiye veya başka ülkelerden öğrencilerle toplumsal olayları tartışabiliyorlar.Hatta öğrenciler kendi dersleri ve projeleri hakkında bile fikir alışverişi yaparak Sohbet edebiliyorlar.

Buna rağmen birçok insan Sohbet Odalarını eğitimle ilgili konuları konuşmak için ziyaret etmez.

 

Seks Avcıları İçin Bir Av Sahası

Ceren şunu anlatıyor;Bir Sohbet odasında Sohbet ederken bir adam bana 14 yaşında tanıdığı biri olup olmadığını sordu.Adam Onlarla cinsel ilişkiye girmek istiyordu ve bu kişilere para ödeyeceğini söyledi.

Cerenin bu yaşadıkları istisna değildir.İnternetteki avcılar öyle yaygınlaşmış ki bazı hükümetler gençleri korumak için rehberlik sağlayan yayınlar yayımlıyor.Türkiyede ise Sohbet ve Chat Sitelerine +18 yaş yasağı gelmiştir.

Bu tür siteler üzerinde avcılar kurbanına nazik ve ilgili davranarak onlara hediyeler ve para teklif ederek onları ayartmaya başlarlar.Bu metot Dünyanın her yerindeki Sohbet Odaları için geçerlidir.

İki Yüzlü İnsanlar

Sohbet Sitelerinin temelinde kim olduğunu gizleme özelliği vardır. Buda kendimizi gizlemeye yöneltir.Ceren”İnsanlarla Sohbet etmeye başlardım  ve sonra da Sohbete ayak uydurabilmek için farklı şeylere bürünürdüm ”diyor.Ceren gibi sanada Sohbet Odaları’nda belli gruba ayak uydurmak için farklı bir kişiğe uymak cazib gelebilir.Diğer taraftan Sohbet Odaları’ni  ailemizin ve arkadaşlarınızın onaylamayacağı yer olarakta görebilirsiniz.İnternetteki Sohbet Odaları nispten yeni bir alan olmasına rağmen yalan söyleme ve aldatılma eğilimini insanlığın başından beri vardır.

Dipnotlar

Artık bir çok sitede yaş sınırı vardır.Yaş sınırları genel olarak girilen sitenin cinsel olup olmayışı ve konuşulan konularla alakalıdır.Buna rağmen yaş unsuru hemen hemen her sitede kullanılmaktadır.Bununla birlikte araştırmalarda 9 yaşındaki bir çocuğun bile yetişkin sohbet sitelerine erişebilmek için yaşları hakkında yalan söylediklerini gösteriyor.

One thought on “Sohbet Odaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir