Tere Otunun Faydaları Nelerdir?

tere-otunun-faydalari-nelerdir

Tere, bakımı çok da zor olmayan ve genellikle yaprakları tüketilen bir bitkidir. Özellikle salatalarda çokça kullanılan tere otu yemeklerin yanında garnitür olarak tek başına da sofralarımızda ki yerini alır. Tere lezzetinin yanında bir çok faydayı da içinde barındırmaktadır. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde pek çok derde deva olan terenin her şeyden önce iyi bir iştah açıcı olduğunu söylemekte fayda var. Düzenli olarak tere otu tüketmek bağışıklık sistemini oldukça güçlendireceğinden pek çok hastalığa karşı adeta bir kalkan oluşturacaktır.

Tere Otunun Faydaları Neledir ?

– Tere kan yapıcı bir özelliğe sahip olduğundan kansızlığa iyi gelir.
– İçerdiği bol miktarda ki demir sayesinde demir eksikliklerinden kaynaklanan pek çok sorunu ortadan kaldırır. Bunların başında en sık rastlanan saç dökülmeleri ve tırnak kırılmaları gelmektedir.
– Tere doğanın sunduğu antioksidanlardan biridir ve bu sayede kansere yakalanma riskini azaltır.
– Terenin en büyük mucizelerinden bir tanesi de şüphesiz ki sigaranın zararlı etkilerini azaltıcı bir özelliğe sahip oluşudur.
– Tere özellikle de idrar söktürücü özelliği ve böbrek sağlığını korumaya yardımcı etkisi ile düzenli olarak mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır.
– Daha öncede söz ettiğimiz gibi bol miktarda vitamin ve mineral barındıran tere içeriğinde ki A vitamini sayesinde göz sağlığı açısından son derece faydalı bir etkiye sahiptir.
– Terenin kadınlar hastalıkları konusunda da bir çok faydası olduğu yapılan araştırmalar sonucunda görülmüştür. Kadınların adet dönemlerinin düzenli bir döngü içerisinde olmasını sağlamaktan tutunda emziren kadınlarda süt artışına kadar pek çok faydası bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle de doğum sonrasında kadınlara tere otu tüketimi önerilmektedir.
– Tere zayıflamaya da yardımcı bir bitkidir. Bağırsakların çalışmasını ve sindirim sistemini düzenleyerek kilo vermeyi kolaylaştırır.
– Kaynatılarak saça uygulandığında saç dökülmelerini önlemede yardımcı olduğu gibi saçları besleyerek daha hızlı uzamalarını sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir