Tırnakları Güçlendiren Karışım

Tırnaklarda tıpkı saçlar gibi keratin ve protinlerle beslenirler. Dolayısıyla tırnaklardaki keratin proteine üretir ve tırnakların sertleşmesini sağlar. Lakin insanların geçirdikleri hastalıklar veya çevresel faktörlerle yaş gibi etkenlerden tırnaklar etkilenir. Bu da tırnakların kırılmasına ve zayıflamasına yol açar. Ancak doğal yöntemlerle tırnaklarımızı yeniden güçlendirebiliriz. Öncelikle tırnaklarını kısa ve kare olarak törpüleyin ve tırnakların uçlarını hafif yuvarlayın. Her gün mutlaka özelikle de elleriniz sudan çıktıktan sonra nemlendirici bir krem ile kremleyin. Şeytan tırnağı kuru ve kaba tırnaklarda daha çabuk oluşur unutmayın bunu. Gece yatmadan önce ise ellerinize nemlendirici süremeden ve eldiven takmadan yatmayın.
Gece boyunca eldivenler sayesinde tırnaklarınız kurumayacaktır ve tırnaklarınızın kırılmasını engellemiş olacaktır. Bir kat besleyici tırnak cilası kullanın veya bir kat baz sürün. Üzerine de tek kat olmak şartıyla oje sürün. Bu yöntem tırnaklarınızın nemini yitirmemesini sağlar. Bilinen formaldehit ile toluen sülfonamid ile birlikte tırnak güçlendirici kullanırsanız cildinizin tahriş olmasın ve kurumasına neden olursunuz.

Doğal yöntemlerle güçlendirmek ise :

Zeytin yağı ve limon :

Haftada iki kez olmak üzere 1 kaşık zeytin yağına limon damlatın. Birkaç damla yeterlidir. Bu karışımı tırnaklarınızın altına ve üzerine sürün sonra eldiven takıp yatın.

Acı pul biber :

Bir çay kaşığı krem , yarım çay kaşığı pul biber ve 10 damla suyu karıştırın ve tırnaklarınızın içine ve üzerine sürün. Eldivenizi takın ve 15 – 20 dakika kadar bekleyip yıkayın. Bu yöntemi ayda bir kez uygulayın.

Tuz ve limon :

Haftada 2 -3 kez uygulayabileceğiniz bu yöntemde ise bir kaşık limon ile bir tutam tuzu karıştırın ve tırnaklarınıza uygulayın. 15-20 dakika sonra yıkayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir