Türkçe Sohbet Yapılırken Dilimizin Yozlaşması

Merhaba Chattur Sohbet Kullanıcıları; Türkçe sohbet ile sizlere hizmet veriyoruz.

Halk arasında sahip olunan konuşma dilinin Cumhuriyet’in ilanıyla, Latin alfabesi ile birleşmesi sonucunda bugünki mevcut, modern ve çağdaş dil yapısına kavuşmuş olduk. bir topluluk için dil en önemli özelliklerden birisidir.

Dilimizin yozlaşmaya başlaması, yabancı kelimelerin yazı ve konuşma diline oturması ve hatta kimi zaman kalıplaşarak dilin bir parçası haline gelmesi oldukça korkutucu bir durumdur. Çağımızda teknolojiyle birlikte sağlanan pek çok kolaylıklar vardır. Hiç kuşku yok ki bize getirmiş olduğu en önemli zararlar dan bir tanesi de dilimizin yozlaşmasına yaptığı katkıdır.

Bu yaşanan yozlaşma sorunu sayesinde Türkçenin sahip olduğu kuralların bir kenara bırakılıp gelişigüzel kullanılmalı, konuşulması ve yazılması anlamına gelmektedir. Dilimizin özelliklerinin geri döndürülemez bir biçimde bozulmaya başlaması ise toplumun tarihini unutması, zaman içerisinde bir birimize tahammül dahi edemediğimiz duruma gelmesi ve bireyler içerisinde ortak olmayan ve bir anlamı olmayan sözcükler ortaya çıkacaktır.

Yaşatılan her kültürün, bölgenin, kendine has konuşma biçimi lehçesi bulunmaktadır. Ama medeniyetlerde olduğu gibi bu toplumlarında sahip olduğu ortak bir dil bulunmaktadır. Bugün çevremizde bulunan pek çok iş yerinin Türkçe bir isim seçmek yerine anlamlı ya da anlamsız yabancı kelimelerden oluşan, çağrışım yapan isimleri seçtiğini görüyoruz.

Esnaf’ların sahip olduğu bu anlamsız değişim insanlarında kısa zaman da bu değişimi benimsemesi demektir. mektuplardan, mesajlaşmaya ve bu günümüzün internetin de anlamı olmayan dilin yayılmasına neden olmaktadır. Örneğin tamam, ne haber ya da selam gibi kelimeler kullanmak yerine tmm, slm ve naber gibi kelimeler kullanmak, bize zaman kazandırmayacak aksi yönde yılların birikimi olan dilin yok olmasına neden olacaktır.

One thought on “Türkçe Sohbet Yapılırken Dilimizin Yozlaşması

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir